Taka forma zabezpieczenia jest korzystna zarówno dla, kredytobiorcy - pożyczkobiorcy, jak i dla inwestora - pożyczkodawcy, ponieważ kredytem - pożyczką obciążana jest nieruchomość, a nie tylko bezpośrednio osoba lub firma, która go zaciąga. Co więcej, w przypadku braków terminowych spłat i nieuregulowaniu wskazanego zadłużenia przez określony czas to inwestor w przypadku wystąpienia niespłacalności wierzyciel jako pierwszy uzyskuje prawo do nieruchomości lub pieniędzy - pozyskanych z jej sprzedaży.
Wszystkie te informacje sprawiają, że hipoteka na nieruchomości jest najlepszym zabezpieczeniem dla osób, które chcą zarobić inwestując w pożyczki społecznościowe. Umowa podpisywana pomiędzy właścicielem nieruchomości, a wierzycielem (w tym przypadku inwestorem, który udziela pożyczki) musi mieć postać aktu notarialnego. Dla inwestora stanowi również zabezpieczenie wynagrodzenia, którym są uzgodnione odsetki - oraz odsetki ustawowe, które naliczane będą, gdy kredytobiorca nie dokona spłaty raty w określonym terminie.
Warto również pamiętać, że raz obciążona kredytem hipotecznym i niespłacona nieruchomość pozostaje obciążona bez względu na to, kto jest jej właścicielem. Osoba, która będzie chciała ją odkupić zobowiązana jest w pierwszej kolejności do spłaty hipoteki. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, by wartość zabezpieczenia hipotecznego wynosiła przynajmniej tyle ile oczekujemy korzyści z naszej inwestycji.