Aktualności > JAK INWESTOWAĆ W POŻYCZKI SPOŁECZNOŚCIOWE?

JAK INWESTOWAĆ W POŻYCZKI SPOŁECZNOŚCIOWE?

2016-04-13 14:42:49
Joanna Jawor

Polski rynek pożyczek społecznościowych, pomimo że ma już  ponad 7 lat, dopiero teraz wchodzi w fazę prężnego rozwoju. Już dziś wart jest ponad 130 milionów złotych, a coraz więcej Polaków przekonuje się do idei obrotu pieniędzmi z pominięciem pośredników.

Oto kilka porad, jak bezpiecznie i skutecznie prowadzić swój inwestycyjny portfel. Formuła jest prosta – pożyczkobiorcy za pomocą specjalnie do tego przygotowanych serwisów internetowych zbierają pieniądze na wyznaczony cel. Inwestorzy samodzielnie decydują jaka oferta jest warta uwagi i wybierają tą, która ich zdaniem zapewni największy zysk przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ryzyka. To tyle teorii – czas na praktykę.

 

Bezpieczna analiza

Aby rozpocząć swoją przygodę z pożyczkami społecznościowymi wystarczy już kilkadziesiąt złotych. Należy jednak pamiętać, żeby pieniądze przeznaczone na tego typu inwestycje nie przekraczały kilku – kilkunastu procent wartości naszych wszystkich inwestycji. Charakterystyka działań social lending – czyli odbywających się bez pośrednictwa banków – sprawia, że obrót gotówką jest w naturalny sposób mniej bezpieczny. Można powiedzieć, że jedynie od pożyczkobiorcy zależy, czy należne spłaty otrzymamy w terminie. Dlaczego zatem warto zastanowić się nad udzielaniem pożyczek? Po pierwsze – wysoki procent zysku. I mówimy tu o naprawdę dużych liczbach, rzędu 16 – 32 procent w skali roku. Dodatkowo możliwość samodzielnego wyboru przedmiotu inwestycji. To nie bank, a my sami decydujemy, w co ulokujemy nasze oszczędności. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy i minusy. ,,Wybierając naszego biznesowego partnera należy gruntownie sprawdzić jego profil działalności i historię zadłużenia – w większości przypadków serwisy pożyczkowe robią to za nas. Im bardziej dogłębna będzie analiza, tym mniejsze ryzyko podejmiemy” – radzi Mariusz Skiba, Prezes Zarządu CapitalClub. Dobrze, a więc wybraliśmy już w co chcemy zainwestować. Teraz pytanie – ile?

 

Dywersyfikacja inwestycji

Pożyczki społecznościowe nie powinny stanowić naszego głównego celu inwestycyjnego. Krótko mówiąc – jeżeli chcemy pomnożyć dwa tysiące złotych, w działania social lending włóżmy nie więcej niż trzysta zł. W zależności od stopnia ryzyka, jaki jesteśmy w stanie podjąć, poleca się dywersyfikację tej kwoty na kilka mniejszych pożyczek. Ulokowanie wszystkich oszczędności w jeden projekt może skończyć się dla nas przykrym rozczarowaniem. Mariusz Skiba tłumaczy, że pomimo wszystkich starań podejmowanych przez serwisy pożyczkowe, aby transakcje na nich zawierane były jak najbezpieczniejsze, czasami w portalu mogą pojawić się oferty bardzo ryzykowne.

 

,,W przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy inwestorzy mają możliwość rozpoczęcia procesu windykacyjnego czy wystąpienia na drogę sądową.” Takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Pożyczki społecznościowe, w obliczu niedawnego kryzysu, wcale nie wyglądają na rozwiązania mniej bezpieczne od funduszy inwestycyjnych czy giełdy. Średnia spłacalność kształtuje się na poziomie 90 – 95 procent. Polski rynek jest stosunkowo młody, ale już działa na nim kilka serwisów zajmujących się organizacją pożyczek społecznościowych. Zmniejszone zaufanie do banków sprawia, że ludzie coraz chętniej szukają nowych instrumentów finansowych, które mogliby wykorzystać do pomnażania swojego majątku. Serwisy takie jak CapitalClub są odpowiedzią na zapotrzebowanie inwestorów, którzy w poszukiwaniu indywidualnych ofert coraz częściej sięgają po alternatywne sposoby lokowania swoich pieniędzy.

 

 

****
Kontakt dla mediów:
Michał Urbanik
tel. 728 244 378

mail: murbanik@exacto.pl

 

———————————–

Informacje uzupełniające:

CapitalClub jest serwisem pożyczek bezpośrednich udzielanych spółkom prawa handlowego i osobom prowadzącym działalność gospodarczą (pożyczkobiorcom) przez osoby fizyczne i prawne (pożyczkodawcom). Z usług portalu może korzystać każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Wszystkie zaciągane pożyczki zabezpieczone są wekslem, dzięki czemu pożyczkodawcy mają zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa prawnego.